وبلاگ

چگونه دروس را برای کنکور دوره کنیم-2

یک برنامه ی دوره ی خوب چکونه طراحی می شود؟

در مقاله ی قبلی در مورد ضرورت استفاده از دوره و روش های دوره صحبت کردیم.امروز می خواهیم در مورد روش استفاده از انواع دوره(خط کشیدن-تست زنی-نت برداری)صحبت کنیم و این که شما نبایستی از بین انواع روش های دوره روشی را که بیش تر دوست دارید انتخاب و استفاده کنید بلکه بهترین و حرفه ای ترین حالت این است که از این روش ها به صورت مکمل و در جای مناسب استفاده کنید تا بتوانید برنامه ی دوره ای کاملی را برای خود طراحی نمایید.
این برنامه به شرح زیر است:(برای ملاحظه ی ادامه ی مطلب روی تیتر مقاله کلیک کنید)

1-اولین بار که اقدام به مطالعه ی درسی می کنی بهتر است از«خط کشیدن» استفاده نمایی چون با مطلب کاملا آشنا نیستی و احتمال دارد جاهای زیادی را خط بکشی،موارد بی اهمیتی را خط کشی کنی یا از مطالب با اهمیتی سرسری گذر کنی.
توجه داشته باش که باید 30 دقیقه بعد از اتمام مطالعه،مرور سریعی از درس جدید داشته باشیم تا به اندازه ی کافی در ذهن جای گیرد.
2-دوره ی اول:این دوره باید 1 روز بعد انجام شود،در این روز پس از مطالعه،جاهای مهم تر را با «مارکر» مضخص کن.ممکن است متوجه شوی جای پراهمیتی را جاانداخته ای و آن را اضافه کنی پس عملیات مارکر کشیدن را می توانی حتی برای جاهایی که خط کشی نشده هم انجام دهی ولی این بار باید تلاش کنی که دیگر مطلب مهمی از قلم نیفتد.
3-دوره ی دوم:این دوره 7 روز پس از دوره ی قبلی انجام می شود.در این روز دیگر اطلاعات خوبی نسبت به مطلب به دست آورده ای و می توانی از روش نت برداری استفاده کنی و از این درس نت برداری کنی.توجه داشته باش که نت برداری قبل از این جلسه(مثلا در روز اول) چون به درس آشنایی کاملی نداری دستاوردی جز اتلاف وقت و دوباره کاری را به همراه نخواهد داشت.
4-دوره ی سوم:این دوره 14 روز بعد انجام می شود.در این روز می توانی از روش تست زنی استفاده کنی. دوره به وسیله ی تست زنی اشکالاتی هم دارد و ممکن است کل مطلب درسی را دربر نگیرد برای رفع این نقص و همچنین استفاده ی بهینه و حداکثری از برنامه ی دوره ی این روز پیروی از روش زیر به شما پیشنهاد می شود:
1-حدود 20 تست از مبحث مورد نظر انتخاب کن.
2-نیمی از تست ها را حل کن(با این کار ذهن شما کاملا آماده یادگیری می شود و به تفکر راجع به آن مطلب واداشته می شود)
3-حالا نت های مربوط به این درس را که قبلا آماده کرده ای مطالعه کن.
4-بعد مابقی تست ها را بزن.
5-در مرحله ی آخرپاسخ ها و نکات مربوط به تست ها را مطالعه کن.
در مقاله ی بعدی در مورد نت برداری بیش تر صحبت خواهم کرد،چگونگی انجام آن،این که چه ملاحظاتی برای انجام یک نت برداری خوب باید لحاظ گردد و …صحبت خواهم کرد.
بخون و لذت ببر
بابک کمالی
آقای ریاضی ایران

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>