وبلاگ

چگونه تمرکز خود را برای کنکور بالا ببرم؟با مشکل عدم تمرکز چه کنم؟

بعضا دیده شده که دانش آموزان حتی با معدل بالا که عموما دانش آموزان خوب و کوشایی هستند سال آخر تمرکز و راندمان کافی و رضایت بخش را ندارند در نتیجه با تجمیع افکار منفی در ذهن …

چگونه تمرکز خود را برای کنکور بالا ببرم؟با عدم تمرکز چه کنم؟
بعضا دیده شده که دانش آموزان حتی با معدل بالا که عموما دانش آموزان خوب و کوشایی هستند سال آخر تمرکز و راندمان کافی و رضایت بخش را ندارند در نتیجه با تجمیع افکار منفی در ذهن روز به روز با افزایش نارضایتی در خود و کاهش اعتماد به نفس رو به رو هستند در این مقاله سعی می کنم این مشکل را برای شما مرتفع کنم:
1- مسئولیت افکار ما با خودمان است؟
حتما این سحن معروف رو شنیدی که می گه «مراقب افکارت باش ممکنه به گفتار تبدیل بشه،مراقب گفتارت باش ممکنه به کردار تبدیل بشه و …» به عبارت ساده تر از جمله ی بسیار ساده(و با عرض پوزش تکراریه) مثبت ادیش باش استفاده می کنم.اگر بگی وای دوباره 2 ساعت ریاضی!! و عدم تمرکز من… طبیعیه که چیزی یاد نگیری و کار سخت بشه ولی اگر ابتدای روز با خودت بگی «من امروز طبق برنامه پیش می رم و هر کار که لازمه انجام می دم » مطمئن باش در پایان روز رضایت بیشتری از خودت خواهی داشت،پس سوالات ذهنیت رو غربال،گزینش و حتی عوض کن یعنی سوالات بد را به خوب و منفی را به مثبت تغییر بده.مثلا به جای این که با نگرانی بگی «امروز می تونم عدم تمرکز را کاهش بدم؟» عبارت «امروز با تمرکز بیش تری کار خواهم کرد .» را جایگزین کن.
2- خودت مدیر برنامه هات باش نه عوامل محیطی!
ما در جامعه ی کنونی با کانال های ارتباطی احاطه شده ایم.پیامک ها،تلگرام،واتس اپ و … حالا فرض کن شروع به درس خواندن کرده ای و از هریک از آن ها صدایی به گوش می رسه و شما را وسوسه می کنه تصمیم می گیری نگاهی بیاندازی (شاید هم جوابی بدی و لایکی و کامنتی و …!) خب این ها همگی عواملی برای عدم تمرکزند و در پایان روز برات سرخوردگی رو به همراه داره.پس تصمیم گیرنده خودت هستی،مراقب این لحظات کلیدی و سرنوشت ساز باش!مراقب باش غرق نشی این لحظات برگشت ناپذیرن.
توصیه های طلایی
1. بهتره تلفن همراه رو در حالت بی صدا قرار بدی . کاملا مئدیریت شده در زمان های استراحت سراغ گوشیت بری و طبق برنامه ای که داری از زمان استراحت برای این کار استفاده کنی.(البته خود استراحت و یه تغدیه ی محتصر فراموشت نشه)
2. قانون 10-10-10(مبتکر:خانم سوزی ولش)
با استفاده از این قانون قبل از هر تصمیمی باید از خود سوال کنی که این عمل در 10دقیقه ی آینده،تا 10ماه آینده و تا 10سال آینده در زندگیت چه اثری داره؟!
مثلا وقتی سرگرم sms بازی بشی و به این عمل عادت کنی در ده دقیقه ی آینده برنامت به هم می ریزه در ده ماه آینده نمی رسی درسارو تموم کنی و تو رتبه ات تاثیر منفی می ذاره و در ده سال آینده به جای اینکه یه شغل خوب داشته باشی (مثلا پزشک بشی) به یه شغل معمولی خواهی رسید.
3.نت برداری کن!
حتما پس از مطالعه ی هر درس از مطالب نت برداری کن.ممکنه در جلسه ی اول کمی وقتت رو بگیره ولی هم باعث تمرکز بیش تر روی مطالب درسی می شه،هم در مراحل تثبیت و تسلط بهت کمک می کنه و هم در زمان های دوره به شدت زمان مطالعه کاهش پیدا می کنه که چند برابر زمان نت برداری ذخیره خواهدشد.به این مطلب توجه داشته باش که نت برداری هایی که اساتید انجام میدن (با کمال احترام به همکاران فرهنگی) نت برداری خودت نمی شه چون تو با توجه به نقاط ضعف خودت این نت رو تهیه می کنی و برات کاربردی تره.موفق و پیروز باشید.

بخون و لذت ببر

بابک کمالی

آقای ریاضی ایران

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>