وبلاگ

موفقیت یک انتخاب است نه یک اتفاق

در مورد موفقیت مطالب زیادی گفته شده و حتما خوانده و شنیده ای همه ی ما دوست داریم موفق باشیم و به افراد موفق غبطه می خوریم(یا حتی حسادت می کنیم!!).
بعضی ها موفقیت دیگران را به شانس ، رانت و سایر عوامل (غیر از خود فرد) نسبت می دهند،جملاتی که دستاوردی جز سرخوردگی،تنبلی و نهایتا دست کشیدن از تلاش را به همراه ندارد.

موفقیت ارکانی دارد و به خود فرد هم وابسته است(به عبارتی نسبی است)،فردی از کارکردن با بچه ها احساس رضایت و موفقیت می کند و دیگری از کار کردن با حیوانات!… .البته در جامعه ی ما همه موفقیت را در داشتن پول فراوان می بینند!!
تعریف اصلی موفقیت
موفقیت یعنی رسیدن به هدف(به همین دلیل موفقیت نسبی است چون اهداف افراد با هم تفاوت دارند).موفقیت یک مکانیسم و فرایند است و به هیچ عنوان ناگهانی،اتفاق یا تصادفی نیست.
Event don’t make our life trends make it”
“حوادث زندگی را نمی سازند این روندها هستند که زندگی را می سازند”
نکته ی حائز اهمیت این است که همه می توانند موفق باشند و موفقیت سایرین مانع موفقیت تو نیست(جمله ای که بعضی از دوستان به غلط و به طورمنفی آن را می نویسند:همه می توانند موفق باشند جز مردگان قبرستان!!!!!…) پس به جای حسادت و تمرکز روی موفقیت دیگران روی موفقیت و چگونه موفق شدن خودت تمرکز کن.
هنوز آن قدر بی کار نشده ام که وقت خود را صرف شمارش پول دیگران کنم
در زیر به مواردی برای رسیدن به موفقیت اشاره می کنم:
1- مأموریت،چشم انداز و هدف
همه ی ما در زندگی رویاهایی داریم و بشر از طریق دست یابی به رویاهایش به موفقیت و پیشرفت دست یافته است.روزی که ژول ورن داستان های افسانه ایی خود را می نوشت مورد تمسخر همگان بود و به همین ترتیب بودند برادران ویلبررایت! اما همه ی این موارد امروز امری عادی محسوب می شوند پس کلمات و نوشتن عاملی کلیدی در تحقق اهداف اند این کار را از نوشتن مأموریت و… شروع کنید.
مأموریت:مآموریت فلسفه ی وجودی هر فرد(سازمان) است.از خود بپرسید فلسفه ی وجودی من در این دنیا چیست؟مثلا من آمده ام که دنیای فیزیک را متحول کنم.مآموریت باید ارزش محور تعیین گردد.
چشم انداز:چشم انداز رویای قابل دسترس و قابل لمس شماست.مثلا ژاپنی ها می خواهند در سال 2050 قهرمان جام جهانی فوتبال شوند.
هدف:پس از تعیین چشم انداز باید برای رسیدن به آن هدف گذاری کنی.مثلا تیمی که می خواهد ثهرمان جهان شود باید یک بازیساز(play maker) مثل زیدان،ژاوی و اینیستا تربیت کند.پس دقیقا باید بدانی چه می خواهی و چگونه باید به این هدف برسی.
حالا موارد بالا چه اهمیتی دارد؟
وقتی این موارد را برای خود تعیین کنی سختی ها و موانع را بهتر تحمل خواهی کرد،وقتی فشارها می خواهند تو را له کنند تو برای رسیدن به این اهداف و ارزش ها مقاومت و تلاش بیش تری خواهی کرد.در تاریخ ثبت شده که آلمان ها در جنگ جهانی دوم اردوگاهی مخوف داشتند که به ندرت کسی از آن زنده خارج می شد ولی از میان اسرا فقط 2 نفر که هدفمند بودند و برای خود تعیین کرده بودند بعد از خروج می خواهند به چه اهدافی برسند زنده ماندند.

2- سرگرمی !
در رسیدن به موفقیت باید آنچنان سرگرم کار و تلاش باشی که اصلا به خود موفقیت فکر نکنی!! باید تلاش کنی که هر روز در کار خود بهتر و بهتر شوی.با خود تکرار کن:

“هر روز از هر حیث بهتر و بهتر می شوم”

3- سخت کوشی – ایده – شانس
فرض کن روی سه چرخه ای نشسته ای کدام چرخ آن مهم تر است؟بدیهی است که هیچ یک از دیگری برتر نیست.اولین گام موفقیت،داشتن علم و دانش است که به همراه سخت کوشی باید ایده ای را بوجود آورد و شانس هم دخیل است که مطمئن باش به سراغت خواهد آمد فرامش نکن که الکس فرگوسن،مربی افسانه ای شیاطین سرخ،می گوید:

شانس یار کسانی است که بسیار تلاش می کنند

4- اصل باشید نه کپی!
یکی از مهم ترین کلید های موفقیت این است که خودت باشی نه کپی شخص دیگر!یک عارف هندی می گوید«اصیل بودن نهایت زیبایی است» درست مانند یک لبخند واقعی و از ته دل.اهمیت این اصل واضح است،بسیار دیده شده که نهایت آمال و آرزوی بسیاری از افراد اینست که جای فلان فرد را بگیرند به این ترتیب فرد کپی خواهید بود و روی به کپی کاری می آورد.حال فرض کن به جای آن فرد رسیدی(چون فرض محال،محال نیست) حال چه می کنی؟این خود نقطه ی توقف پیشرفت و به دنبال آن سقوط خواهد بود.
5- بنویسید و تکرار کنید
اهداف(مأموریت،چشم انداز و هدف) خود را بنویسید و سپس بارها و بارها آن را با خود تکرار کنید.نوشتن هم تمرکز شما را بالا می برد و هم نارضایتی شما را نسبت به اوضاع تنظیم می کند و هم اگر برنامه و اهدافتان خیلی رویاپردازانه باشد می توانید با توجه به شرایط آن را تغییر داده،منطقی تر کنید.بسیاری از افراد با وجود این که به اهداف گذشته خود رسیده اند ولی چون آن ها را گم کرده اند(به دلیل عدم ثبت آن) از وضع خود ناراضی اند. درست است که با رسیدن به اهداف و چشم اندازها می توان اهداف جدیدی تعریف کرد ولی رضایت باعث اعتماد به نفس می گردد که خود چاشنی ادامه ی راه شما و دست یابی به اهداف بزرگ ترمی شود.ضمنا تکرار اهداف باعث نفوذ آن ها به ضمیر ناخودآکاه شما می شود.پس بنویس و مکررا نکرار کن…
6- ثابت قدم باش
رمز موفقیت در هر کاری تمرکز و تداوم است وقتی فلسفه وجودی و اهدافتان معلوم شد به هیچ قیمتی از آن گذر نکن و تا رسیدن به موفقیت و پیروزی ادامه بده مطمئن باش حتما پیروزی.به جملات زیر دقت کن(موفق و پیروز باشید) :
اگر تا انتها ادامه دهی ، سرباز پیاده هم که باشی وزیر می شوی!

Winners never quit and quitters never win.

برنده ها هرگزاز تلاش دست بر نمی دارند و رهاکنندگان هیچ گاه پیروز نمی شوند.
بخون و لذت ببر
بابک کمالی
آقای ریاضی ایران

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>