قدرت حافظه|تقویت ذهن|آقای ریاضی|بابک کمالی|Babak Kamali|mrmath

قدرت حافظه|تقویت ذهن|آقای ریاضی|بابک کمالی|Babak Kamali|mrmath


۹ روش برای افزایش توانایی مغز و بالا بردن سطح هوش

تفکر عمومی بر این اساس نهاده شده که هر کاری می تواند بر عملکرد مغز تاثیرگزار باشد(آن را تقویت کند یا برعکس)،  اعم از خوردن، لمس کردن، انجام وظایف و … .

راههای متعددی برای افزایش عملکرد مغز و سطح هوش وجود دارد. تاثیر این روش ها متفاوت است بعضی اندک و بعضی دارای مشکل اند و ارزش امتحان کردن را ندارند.

در زیر روش های موثر بر عملکرد و توانایی مغزی را به شما معرفی می کنیم.

این که از این روش ها اطلاع داشتید بعضی را امتحان کردید یا به کلی اطلاع نداشتید الان موضوع بحث ما نیست. ولی موارد زیر قطعا در تقویت قدرت مغز و افزایش هوش شما موثر است:

تمرینات ورزشی

ورزش و فعالیت فیزیکی هم ذهن را سرحال و به‌دور از استرس نگاه می‌دارد، هم موجب افزایش استعداد و هوش می‌شود. تحقیقی در دانشگاه کارولینا صورت گرفته  نشان می دهد که در زمان فعالیت بدنی، میتوکندری (ساختار کوچکی در سلول‌ها که مسئولیت تولید انرژی بدن را بر عهده دارند) علاوه بر ماهیچه‌ها، در سلول‌های مغزی نیز تولید می‌شود.که نتیجه‌اش افزایش کارایی مغز و سرعت عمل بیشتر آن بعد از فعالیت بدنی است.این تحقیق تأثیرات ورزش را بر روی هوش به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر اثبات کرده است.

تغذیه مناسب

واضح است که آمادگی جسمانی و ذهنی بدون تغذیه ی مناسب میسر نمی گردد. باید باتغذیه مناسب، ویتامین و مواد مورد نیاز بدن خود را به طور صحیح تأمین کنید. خوردن ماهی، انواع توت، و آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند بازدهی مغز را افزایش می دهند و کند ذهنی حاصل از افزایش سن را به تأخیر بیندازند و مغز را برای مدت بیشتری در سطح آمادگی بالا نگاه دارند. امگا 3 و مواد غذایی حاوی آن نیز می تواند موجب بازسازی سریعتر سلول‌های مغزی شده و همچنین میزان قند خون بدن را در سطح مناسب در طول روز نگاه دارد.

تغییر سبک زندگی

ورزش تنها راه افزایش کارایی  مغز نیست، سبک زندگی نیز تأثیر به سزایی بر روی مغز می‌گذارد. شاید به ظاهر مضحک به نظر برسد، ولی نحوه لباس پوشیدن هم بر قدرت مغز تاثیرگذار است. در یکی از مطالعات اخیر دانشمندان بر روی تمرکز مغز و سرعت محاسبه مغز مشخص گردید که کت سفید و رنگ‌های روشن می‌تواند عملکرد حافظه را تا دو برابر بالا ببرد. باید بدانید اثر بالا رفتن عملکرد مغز پس از پوشیدن لباس روشن، دائمی نیست و پس از مدتی از بین می‌رود.

خواب خوب در شب

خواب یکی از موارد تاثیرگزار بر سلامتی و افزایش توانایی مغز است. جهت کنترل بیشتر بر چرخه خواب، فرآیند زیر را مدنظر داشته باشید:

تغییر در بعضی عادت ها خود نوعی تغییر در سبک زندگی محسوب می شود مثل محدود کردن مصرف الکل، اجتناب از خوراکی‌های کافئین‌دار قبل از خواب و تغییردر چیدمان اتاق خواب. بعد از آن بهتر است تغییرات دراز مدت بررسی کنید مثل مواقعی که منجر به کم‌خوابی یا بی‌خوابی می‌شوید و همچنین تلاش کنید که به برنامه روزانه جدید خود وفادار بمانید.

موسیقی

تحقیقات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک سبب افزایش توان مغزی می‌ گردد(پژوهش صورت گرفته بر روی آهنگ‌های موزارت). همچنین گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌اتان می تواند موجب افزایش سطح دوپامین در مغز شما شود که در نتیجه آن سطح ادراک و شناخت مغزتان بالا می رود.

هوشمندانه و با تکرار و تمرکز عمل کنید

اگر می خواهید در مجموعه افراد باهوش باشید، سعی کنید با خود حرف بزنید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که تکرار کردن کلمات منجر به تمرکز بیشتر مغز می شود. در یک تست ساده محققان نشان دادند که، افراد هنگامی که نام شیء مورد نظر را به دفعات برای خود تکرار می‌کنند، آن را راحت تر و سریعتر پیدا می‌کنند.

خیالپردازی

از کودک درون خود استقبال کنید و شبیه بازی بچه‌ها قسمتی از زمان کاری خود را به خیال‌پردازی اختصاص دهید؟ موسسه علمی مکس پلانک که در زمینه‌های علوم شناختی و علوم مربوط به مغز فعالیت دارد ادعا می‌کند که ظرفیت حافظه ی افراد خیال پرداز بیشتر است. البته یک نتیجه بسیار جالب از این تحقیقات آن بوده که میزان حافظه در کار ارتباط مستقیمی با IQ آنها دارد یعنی افراد خیال پردازتر در حقیقت باهوش ترند.

اقدامات بنیادی

اگر تمامی موارد گفته شده کارگر نیفتاد، زمان آن است که بنیادی و ریشه‌ای عمل کنید. نظرتان درباره یک وسیله جالب به نام اختصار TDCSچیست؟ بر اساس تست‌های نظامی موسسه تحقیقات پیشرفته نظامی ایالات متحده، این وسیله می‌تواند توانایی شما را در بازی‌های کامپیوتری افزایش دهد. نیروی هوایی امریکا نیز آن را وسیله موثر در آموزش خلبان‌ها دانسته است به شکلی که می‌تواند زمان آموزش را به نصف تقلیل دهد. به هرحال این وسیله در بازار عرضه شده است و می‌توانید به سادگی از آن استفاده کنید. حتی آموزش‌هایی در اینترنت برای ساخت این وسیله با دو الکترود و یک باتری 9 ولت موجود است.

 کار واقعی و سخت

با افزایش سن‌ بخشی از هوش و استعداد تلاش می‌کند تا با بازده قبلی کار کند. این قسمت از هوش با نام هوش سیال، پایه گذار تفکرات منطقی، توانایی استدلال و توانایی درحل مشکلات و مسائل (مانند مسائل ریاضی و فنی) است. این بخش حیاتی از قدرت مغز بر طبق تحقیقات روانشناسان دانشگاه میشیگان با 20 روز انجام تمرینات خاص ذهنی موسوم به N-back exercises (تمرینی که شما را آماده می کند تا به یاد آورید که چه زمانی، نشانه‌ای را دیدید یا صدایی را شنیدید)  موجب افزایش هوش سیال به مدت 3 ماه شود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *